Pateikiame keletą kriterijų, kurie padės Jums išsirinkti tinkamą būstą :

  • Vieta. Pagrindinis kriterijus yra vieta – ji svarbesnė net ir už kainą. Kiekviena vieta turi tam tikrų trūkumų ir privalumų, kuriuos reikėtų palyginti su savo poreikiais. Pavyzdžiui, miesto centre yra triukšminga, sunku rasti vietą automobiliui, mažiau gamtos, tačiau gera infrastruktūra, yra saugiau, daugiau pramogų. Taip pat renkantis būstą reikėtų atsižvelgti ne tik į miestą ar rajoną, bet ir į mikrolokaciją. Tikriausiai kiekvienas norėtų pro savo būsto langus matyti gražų vaizdą, o ne kaimyno apgriuvusius pastatus ar gamybinę teritoriją. Be to, vieta yra svarbus kriterijus ir planuojant gauti būsto paskolą, nes pastarasis turi didelės įtakos nekilnojamojo turto rinkos vertei. Analogiško būsto kaina skirtingose vietovėse gali stipriai skirtis dėl tokių faktorių kaip likvidumas, turto nuvertėjimas, vietos infrastruktūra ir t.t.
  • Kaina . Būstas veikiausiai yra pats brangiausias pirkinys gyvenime, todėl jį renkantis vienas svarbiausių kriterijų – kaina. Perkant būstą galioja taisyklė „šykštus moka dukart“, nes visi žinome, jog už geresnę kokybę tenka mokėti daugiau. Vis dėlto būstas nebūtinai privalo būti brangus – tiesiog turi atitikti jo kokybės ir kainos santykis. Šiuo aspektu svarbu būsto kainą palyginti su rinkos verte, kurią gali nustatyti nekilnojamojo turto vertintojai – ja vadovaujasi ir bankas svarstant dėl būsto paskolos. Taip pat reikėtų nepamiršti įsigilinti į tai, kiek ateityje kainuos konkretų būstą išlaikyti, pastarieji kaštai svyruoja dėl daugybės priežasčių.
  • Kokybė . Renkantis būstą svarbu ne tik kaina ir vieta, bet ir jo kokybė bei taikomos garantijos. Kokybe apibūdinama pastato būklė ir statyboms naudotos medžiagos. Vis dėlto rekomenduojama būstą rinktis konsultuojantis su nepriklausomais specialistais, kurie galėtų įvertinti ir pasakyti, kiek reikės papildomų investicijų būsto kokybei išlaikyti ar pagerinti. Ypač tai aktualu planuojant įsigyti senos statybos būstą. Pardavėjas taip pat privalo pateikti būsto energinio naudingumo sertifikatą. Energinė klasė – tai vertinimo matas, suteikiantis objektyvią informaciją apie būstą. Tačiau pastaroji informacija aktualiausia naujos statybos būsto pirkėjams, o besirenkantiems senos statybos būstą kur kas svarbiau atidžiai išanalizuoti komunalinių paslaugų sąskaitas.
  • Statybos metai .Nors renkantis būstą vienas svarbiausių kriterijų yra statybos metai, konkrečiai nubrėžtos ribos tarp senos ir naujos statybos būstų nėra. Šiuo aspektu reikėtų vadovautis logika, jog naujos statybos būstams pagal statybos įstatymą suteikiama garantija – jos terminas nustatomas projektavimo, rangos ir statybos techninės priežiūros sutartyse, jis negali būti trumpesnis (skaičiuojant nuo statinio pripažinimo tinkamu naudoti dienos) kaip 5 metai, o paslėptiems elementams (konstrukcijoms, vamzdynams ir kt.) – 10 metų. Nors statybos metai labiausiai siejami su statinio kokybės kriterijumi, vienareikšmių išvadų pateikti neįmanoma. Tuo pačiu metu statant objektą gali būti naudojamos skirtingos medžiagos, technologijos, inžinerinės sistemos. Didžiulę įtaką turi ir tai, kaip statinys prižiūrimas – kartais 30-40 metų pastatai yra geriau išsilaikę nei 5 metų. Planuojantiems imti būsto paskolą, svarbus nekilnojamojo turto vertintojų vaidmuo – jie pateikia būsto rinkos vertės nustatymo ataskaitą. Ypač atidžiai vertinami senesni nei 30 metų būstai.
  • Infrastruktūra . Renkantis būstą svarbu ir kokie atstumai yra iki pvz. mokyklų, darželių, parduotuvių bei kitų dažnai lankomų objektų. Į šią savoką taip pat patenka susisiekimo infrastruktūra: privažiavimo patogumas, susisiekimas su pagrindinėmis gatvėmis, atstumai iki viešojo transporto stotelių, greta esantys prekybos centrai, paslaugų objektai ir pan.
  • Socialinė aplinka . Ji stipriai įtakoja rajono prestižą ir nulemia, kokia publika paprastai renkasi būstą tokioje vietoje. Todėl normalu, kad socialinė aplinka naujai pastatytuose kvartaluose yra aukštesnio lygio. Vaizdas pro langus taip pat gali turėti labai didelę įtaką kainai. Pavyzdžiui, butų esančių tame pačiame name kaina gali ženkliai skirtis, jei vieno iš jų langai atsivers į tekančia upę, o kito tiesiai į gatvę ar į priešais esantį namą.
  • Buto įrengimo lygis yra tas dalykas, kurį visada galima pakeisti. Tačiau, žinoma, tai kainuoja papildomus pinigus, ir naujai suremontuotas butas bus pastebimai brangesnis už analogišką neremontuotą variantą. Balkonas ar didesnė terasa gali pastebimai kilstelėti vertę, o neefektyviai išnaudotas senamadiško išplanavimo plotas (su dideliais koridoriais) sumažinti ją.
  • Namo aukštas – tai dar viena esminė buto charakteristika. Dažnai aukštas susijęs su vaizdu, matomu pro langus, mat iš aukščiau atsiveria geresnė vaizdo panorama. Vertinant šią savybę atskirai, prasčiau vertinami yra butai, esantys pirmame aukšte dėl galimo triukšmo iš gatvės pusės, o taip pat ir viršutiniame, jei butas yra senos statybos (dėl galimų stogo problemų), arba jei butas naujos statybos su autonominiu šildymu (šildymas kainuos pastebimai brangiau).

Klientų atsiliepimai

Norėjau padėkoti už Jūsų profesionalumą ir pastangas išnuomojant butą Turgaus g. 2.
Taip pat dėkoju už indėlį, vystant mano projektą Kretingos gatvėje, kuris Jūsų dėka tapo žymiai patrauklesnis.
Tuo pačiu noriu palinkti Jūsų jaunam kolektyvui, tokios pat neišsenkančios profesinės energijos dar ilgus metus.

Sėkmės Jums.
Pagarbiai
Kęstutis Linkus
BBG Direktorius

Klientų atsiliepimai

„Stemma Group“ įmonių grupės narės ilgą laiką sėkmingai bendradarbiauja su NTA „Elita“ nekilnojamojo turto ekspertėmis Viktorija Muchortova ir Saule Ruibiene, nuomojant bei parduodant įvairios paskirties nekilnojamąjį turtą Lietuvoje. Bendradarbiaujant su šiomis ekspertėmis mūsų bendrovės sudarė nemažai abipusiai naudingų NT nuomos bei pirkimo – pardavimo sutarčių su patikimais klientais.

Pažymime, kad eksperčių profesionalus ir atsakingas požiūris į darbo procesą, komunikabilumas bei didelė potencialių klientų bazė užtikrina operatyvų ir sėkmingą mūsų bendrovių užklausų vykdymą.

“Stemma Management”, UAB vardu
Komercijos vadovas
Vitalij Gusiatin